اعلامیه‌ی مشترک خبری افغانستان – پاکستان در مورد نشست هشتم اپتیکا


پنج‌شنبه ۱۱جدی ۱۳۹۹هشتمین نشست کمیته‌ی هماهنگی موافقت‌نامه‌ی تجارت و ترانزیت افغانستان – پاکستان (اپتیکا) با حضور هیأت دولتی – سکتورخصوصی افغانستان تحت ریاست محترم نثاراحمد غوریانی وزیر صنعت و تجارت جمهوری اسلامی افغانستان و محترم رزاق داوود وزیر تجارت و مشاورارشد اقتصادی و سرمایه‌گذاری نخست وزیر جمهوری اسلامی پاکستان از تاریخ ۲۸ الی ۳۰ دسامبر ۲۰۲۰ میلادی در شهر اسلام باد برگزار گردید.
محترم نثاراحمد غوریانی رئیس هیأت اعزامی افغانستان در حاشیه‌ی این نشست با محترم عمران خان نخست وزیر جمهوری اسلامی پاکستان، محترم اسد قیصر رئیس مجلس ملی پاکستان، محترم رزاق داوود وزیر تجارت و مشاورارشد اقتصادی و سرمایه‌گذاری نخست وزیر پاکستان، محترم علی زیدی وزیر اموردریایی و اعضای سکتورخصوصی آن کشور ملاقات‌های جداگانه داشته و در مورد گسترش همکارهای تجارتی – ترانزیتی و اقتصادی میان دوکشور بحث و گفت‌وگو کرد.
هشتمین نشست اپتیکا به صورت مشترک توسط محترم رزاق داوود وزیر تجارت و مشاورارشد اقتصادی و سرمایه‌گذاری نخست وزیر پاکستان و محترم نثاراحمد غوریانی وزیر صنعت و تجارت افغانستان افتتاح گردید.
بعد از مراسم افتتاح این نشست؛ ریاست جلسه را از جانب پاکستان محترم محمدصالح احمدفاروقی معین وزارت تجارت پاکستان و از جانب افغانستان محترم حشمت‌الله غفوری معین آبیاری و منابع طبیعی وزارت زراعت، آبیاری و مالداری بر عهده داشتند.
در جریان این نشست، اعضای گفت‌وگوکننده‌ی دوکشور بحث‌های مفصلی را به منظور تعدیل موافقت‌نامه‌ی (اپتا) با روحیه‌ی مثبت و سازنده، انجام دادند که پیشرفت‌ زیادی در قسمت مسایل مندرج در آجندای حاصل گردید.
نشست هفتم اپتیکا که به میزبانی وزارت صنعت و تجارت در کابل برگزار شده بود؛ گفت‌وگوهای ابتدایی در مورد طرح پیشنهادی تعدیل موافقت‌نامه‌ی تجارت – ترانزیت (اپتا) صورت گرفته بود که در نشست هشتم اپتیکا نیز روی موارد پیشنهادی دوطرف به منظور تعدیل این موافقت‌نامه بحث صورت گرفت.
در نشست هشتم اپتیکا، توافق شد که اعضای هیئت تخنیکی گفت‌وگوکننده‌ی افغانستان – پاکستان؛ نشست‌های جدگانه را به منظور درج نظریات‌شان در طرح پیشنهادی تعدیل موافقت‌نامه‌ی (اپتا) در کابل ویا هم اسلام آباد داشته باشند.
در حایشه‌ی نشست هشتم کمیته‌ی هماهنگی موافقت‌نامه‌ی تجارت و ترانزیت افغانستان – پاکستان (اپتیکا)؛ در مورد موافقت‌نامه‌ی تجارت ترجیحی و یادداشت تفاهم همکاری‌های راه آهن، میان دوکشور نیز گفت‌وگوهای مفصل صورت گرفت.

دسته بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *