نقشه‌راه، سند برنامه‌ریزی و ساخت خط‌آهن مزار شریف – کابل – پشاور امضاء شد


چهارشنبه ۱۵‌ دلو ۱۳۹۹ نقشه‌راه، سند برنامه‌ریزی و ساخت خط‌آهن مزار شریف – کابل – پشاور در شهر تاشکند پایتخت اوزبیکستان با حضور نثاراحمد غوریانی وزیر صنعت و تجارت، محمدحنیف اتمر وزیر امور خارجه افغانستان، سردار امورزاکوف معاون نخست وزیر و وزیر سرمایه‌گذاری و تجارت خارجی جمهوری اوزبیکستان و عبدالرزاق داوود مشاورارشد اقتصادی صدراعظم پاکستان به امضاء رسید.
نثاراحمد غوریانی وزیر صنعت و تجارت می‌گوید، این پروژه‌ی‌ مشترک میان اوزبیکستان، افغانستان و پاکستان برای گسترش روابط تجارتی – ترانزیتی در منطقه بسیار مهم است.
آقای غوریانی تأکید می‌کند که دولت جمهوری اسلامی افغانستان در حال گسترش راه‌های ترانزیتی – تجارتی، خط‌آهن و دهلیزهای هوایی می‌باشد.
از سوی دیگر محمدحنیف اتمر وزیر امور خارجه می‌گوید که با ایجاد این راه‌‌آهن؛ گام مهمی در راستای اتصال و گسترش همکاری‌های منطقه‌ای برداشته شده و رویای مشترک «اتصال آسیای مرکزی با آسیای جنوبی از طریق افغانستان» تحقق خواهد یافت.
محمد‌حنیف اتمر که ریاست مشترک این همایش را بر عهده داشت، گفت که اتصال و برقراری ارتباط، نه‌ تنها به معنای استفاده از امکانات بالقوه برای گسترش تجارت، ترانزیت و سرمایه‌گذاری در جهت رشداقتصاد و شگوفایی است؛ بل به معنای ارتقای ظرفیت‌ها و تقویت پایه‌های همکاری در راستای برقراری صلح، ثبات و تأمین امنیت نیز می‌باشد.
در همین حال سردار امورزاکوف معاون نخست وزیر و وزیر سرمایه‌گذاری و تجارت خارجی جمهوری اوزبیکستان و عبدالرازق داوود مشاورارشد اقتصادی نخست‌ وزیر پاکستان احداث این راه‌آهن را یک پروژه‌ی مهم و تاریخی در راستای همکاری‌های اقتصادی و گسترش‌های روابط ترانزیتی – تجارتی میان کشورهای آسیای میانه و آسیای جنوبی عنوان کردند.

دسته بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.