افتتاح گروه کاری بهبود تجارت در افغانستان


چهارشنبه ۸ دلو ۱۳۹۹ گروه کاری بهبود تجارت در افغانستان تحت ریاست نثاراحمد غوریانی وزیر صنعت و تجارت و با اشتراک نمایندگان نهادهای دولتی, سکتور خصوصی، نمایندگان شرکت های صنعتی- تولیدی و تجارتی و نهادهای بین المللی؛ افتتاح و به کارش آغاز کرد.
نثاراحمد غوریانی وزیر صنعت و تجارت در آغاز این مراسم گفت گسترش ویروس کرونا در جهان به ویژه افغانستان نه تنها بر زندگی اجتماعی تاثیرات ناگواری بر جای گذاشت، بلکه روند فعالیت های اقتصادی، تجارتی- ترانزیتی و صنعتی را نیز مختل ساخت.
آقای غوریانی تاکید می کند که وزارت صنعت و تجارت گروه کاری بهبود تجارت را به منظور تسهیل و حمایت از انکشاف سکتور خصوصی، تشخیص چالش ها و فرصت های موجود در راستای رشد سکتور خصوصی و ارایه ی راه حل های مناسب، عملا ایجاد کرده است.
این گروه کاری که تحت رهبری وزارت صنعت و تجارت فعالیت می کند، جلسات منظم ماهوار را با سکتور خصوصی، نمایندگان نهادهای مالی، وزارت خانه/ ادارات دولتی در انکشاف سکتور خصوصی و نهادهای بین المللی برگزار و گزارش آن را به شورای عالی اقتصادی ارایه می کنند.
از سوی دیگر نمایندگان سکتور خصوصی و شرکت های صنعتی- تولیدی و تجارتی که عضو این گروه کاری می باشند، می گویند حمایت از فعالیت های آنها می تواند بهبود سطح تولیدات و افزایش حجم صادرات را در قبال داشته باشد.
در همین حال نهادهای بین المللی تمویل کننده این برنامه می گویند که آنان حاضرند، وزارت صنعت و تجارت و سکتور خصوصی را به هدف بهبود وضعیت صنعت و تجارت افغانستان در عرصه های مختلف همکاری و شرکت های که از بحران جهانی ویروس کرونا آسیب دیده اند کمک های تخنیکی و مالی نمایند.
این گروه کاری در 5 زون مهم اقتصادی، صنعتی- تجارتی کشور روی سکتورهای قالین، زعفران، کشمیره، احجار و سنگ های قیمتی، نیمه قیمتی و جواهرات کار کرده و زمینه های لازم را برای بهبود وافزایش سطح تولید، بسته بندی و صادرات آن فراهم می کند.
وزارت صنعت و تجارت ضمن ایجاد این گروه کاری وایجاد هماهنگی های لازم برای کاهش سطح آسیب های ناشی از ویروس کرونا در جریان این سال توانسته است به منظور بهبود وضعیت صنعت و تجارت در کشور، مرکز توزیع جواز تحت چترواحد، فراهم آوری زمینه حضور زنان در فعالیت های اقتصادی وصنعتی و افزایش حضور زنان در بدنه این وزارت، گسترش صادرات افغانستان به 65 کشور جهان از طریق راه های مختلف ترانزیتی- تجارتی و زمینه سازی برای جلب و جذب سرمایه گذاران خارجی و افغان به سرمایه گذاری در سکتورهای مختلف در کشور را انجام بدهد.

دسته بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *