افغانستان: دهلیز تجارتی – ترانزیتی کشورهای آسیای میانه و آسیای جنوبی


سه‌شنبه ۲۵ قوس ۱۳۹۹ محترم نثاراحمد غوریانی وزیر صنعت و تجارت که در نشست مجمع اتصال اقتصادی چابهار سخنرانی میکرد افزود که افغانستان با داشتن موقعیت جغرافیای استراتژیک از طریق بندرچابهار؛ می‌تواند نقش چهارراه اتصال منطقوی و دهلیز تجارتی – ترانزیتی میان کشورهای آسیای میانه و آسیای جنوبی را بازی کند.
آقای غوریانی با اشاره به افتتاح بندر چابهار در سال ۱۳۹۵ خورشیدی گفت : که از آن زمان تاکنون تجار افغان محصولات صادراتی‌شان را از طریق این بندر به کشورهای منطقه و جهان صادر و اموال زیادی را نیز وارد کرده اند.
آقای غوریانی افزود که بندر چابهار از نگاه‌ تجارتی – ترانزیتی برای افغانستان مهم بوده و با سرمایه‌گذاری‌های که در این بندر صورت گرفته است؛ سودبزرگ را برای کشورهای دخیل در این پروژه دربر خواهد داشت.
با افتتاح خط آهن خواف – هرات و آغاز تجارت – ترانزیت از طریق این خط آهن و بندر چابهار؛ کشورهای آسیای میانه و جنوبی با استفاده از دهلیز تجارتی – ترانزیتی افغانستان باهم وصل شده و میتوانند روابط تجارتی‌ شان را گسترش دهند.
در این نشست محترم بهادر امینیان سفیر جمهوری اسلامی ایران و نماینده‌ی سیاسی سفارت هندوستان مقیم در کابل، نیز در مورد جایگاه‌ تجارتی – ترانزیتی بندر چابهار و نقش افغانستان به عنوان دهلیز اتصال منطقوی سخنرانی کرده و گسترش همکاری‌های تجارتی – ترانزیتی را به نفع همه‌ی کشورهای منطقه دانستند.
رهبری این وزارت گفت‌وگوی‌های چندجانبه‌ی تجارتی – ترانزیتی را با کشورهای همسایه و منطقه به منظور گسترش سطح روابط تجاری آغاز کرده که تاکنون نتایج مثبتی را به همراه داشته است.
قابل یادآوری است که هشتمین نشست کمیته‌ی هماهنگی موافقت‌نامه‌ی ترانزیت – تجارت، افغانستان – پاکستان در هفته‌های آینده در شهر اسلام آباد پاکستان آغاز میشود که با نهایی شدن این موافقت‌نامه؛ سطح همکاری تجارتی – ترانزیتی نسبت به گذشته افزایش خواهد یافت.

دسته بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *