امضاء پروتوکول ششم به منظور تمدید شش ماهه موافقت‌نامه‌ی اپتا


پروتوکول تمدید شش ماهه موافقت‌نامه‌ی تجارت ترانزیتی افغانستان – پاکستان (اپتا) در یک نشست آنلاین میان نثاراحمد غوریانی وزیر صنعت و تجارت جمهوری اسلامی افغانستان و محترم رزاق داوود مشاورارشد تجارت و سرمایه‌گذاری نخست وزیر پاکستان به امضاء رسید.
نثاراحمد غوریانی وزیر صنعت و تجارت می گوید کار روی موافقتنامه جدید اپتا هم اکنون از سوی تیم های تخنیکی دولت جمهوری اسلامی افغانستان و پاکستان جریان دارد و تاکنون ۹۵ درصد کارآن پیش رفته است.
وزیر صنعت و تجارت میگوید با به امضاء رسیدن اپتای جدید ما شاهد تحولات مثبت در تحقق و ارتقاء روابط تجارتی- ترانزیتی افغانستان و پاکستان خواهیم بود.
نثاراحمد غوریانی وزیر صنعت و تجارت در این نشست همچنان از مشاور ارشد اقتصادی وسرمایه گذاری صدر اعظم پاکستان جهت حل موارد باقی مانده توافق نامۀ اپتا به کابل دعوت کرد.
از سوی دیگر هم رزاق داوود مشاور ارشد تجارتی و سرمایه گذاری نخست وزیر پاکستان گفت که نهایی شدن روند تعدیل اپتا به نفع تجارت و ترانزیت میان دو کشور با کشورهای آسیایی میانه و جنوب آسیا می باشد.
آقای داوود همچنین افزود که در ماه آینده میلادی به دعوت وزیر صنعت و تجارت جهت حل اختلافات باقی مانده تعدیل اپتا به کابل خواهد آمد.
در همین حال منصور احمدخان سفیر جمهوری پاکستان در کابل گفت که کشورش با جمهوری اسلامی افغانستان پروژه های بزرگ منطقه یی را دارد و تعدیل اپتا و نهایی شدن آن به نفع اقتصاد هردو کشور می باشد.
تمدید موافقت نامه اپتا برای شش ماه جهت جلوگیری از خلای حقوقی و چالش های ترانزیتی- تجارتی میان دو کشور به امضاء رسیده است.
تمدید شش ماهه موافقتنامه اپتا در چارچوب پروتوکول ششم, به تاریخ ۷ سرطان ۱۴۰۰ از سوی کابینه جمهوری اسلامی افغانستان تائید شده است.
تمدید پروتوکول شش ماهه موافقتنامه اپتا با تایید کابینه جمهوری اسلامی افغانستان میان نثاراحمد غوریانی وزیر صنعت و تجارت و رزاق داوود مشاور ارشد اقتصادی و سرمایه گذاری نخست وزیر جمهوری پاکستان و با حضور منصور احمدخان سفیر پاکستان در کابل، خان جان الکوزی معاون فدراسیون اتاق های افغانستان، نماینده وزارت امور خارجه، وزارت زراعت، آبیادری و مالداری و واحد حقوقی ریاست و سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در اسلام آباد به شکل آنلاین به امضاء رسید.
وزارت صنعت و تجارت به هدف دریافت نظریات و پیشنهادهای سکتور خصوصی و درج آن در تعدیل موافقتنامۀ جدید اپتا؛ نشست های مشورتی را با نمایندگان سکتور خصوصی در ولایات قندهار، هرات، ننگرهار، خوست، بلخ، کندز و کابل برگزار کرده است.

دسته بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *