تاکید وزیر صنعت و تجارت به گسترش روابط ترانزیتی و تجارتی با کشورهای همسایه


محترم نثار احمدفیضی غوریانی وزیر صنعت و تجارت دولت جمهوری اسلامی افغانستان که برای شرکت در هشتمین نشست تجارت ترانزیت پاکستان و افغانستان در سفرش به اسلام آباد با خبرگزاری ایرنا از حل مشکل بانکی پیش روی افغانستان مرتبط با تجارت ترانزیتی از بندر چابهار ایران خبر داد.
محترم نثاراحمد غوریانی وزیر صنعت و تجارت افغانستان راه آهن خواف-هرات و مسیر ارتباطی ایران را دستاوردی بزرگ برای مردم افغانستان و جامعه تجاری آن کشور دانست و افزود: با اتصال این مسیر ریلی به خط آهن چابهار-زاهدان روزنه‌ای دیگر برای تحکیم و توسعه تجارت مشترک با ایران باز می‌شود.
وی اظهار داشت: چالش بانکی و دشواری در دریافت پول‌های مربوط به صادرات افغانستان به چین و هند از طریق بندر چابهار، مسائلی را به همراه داشت که سبب کندی در سرعت فعالیت ترانزیتی شده بود.
آقای غوریانی افزود:افغانستان مسئله بانکی در بندر چابهار را با طرف‌های آمریکایی مطرح کرد. بندر چابهار از فهرست تحریم‌های واشنگتن مستثنی است و به همین دلیل موضوع بانکی برای چندین بار با آمریکا مطرح شد و ما موفق شدیم که قول ۱۰۰درصدی برای رفع آن بگیریم.
وی گفت: مشکل بانکی در چابهار تا چند روز آینده حل می‌شود و دیگر هیچ مانعی یا دلیلی برای کارشکنی در فعالیت تجارت ترانزیت افغانستان از طریق این بندر مهم ایران وجود نخواهد داشت.
آقای فیضی غوریانی چابهار را بندری راهبردی و مسیر سهل برای تامین منافع افغانستان و منطقه دانست.
وزیر صنعت و تجارت افغانستان گفت: راه‌اندازی قطار خواف-هرات یک ابتکار بزرگ تجاری است که با استقبال مقام‌های بلندپایه دو کشور و دو ملت در مسیر قرار گرفت.
وی افزود: خط آهن خواف تحول بزرگی است که ما را از مسیر جمهوری اسلامی ایران به اروپا وصل می‌کند. ما امیدواریم به زودی عملیات احداث فاز ۴ خط آهن تا شهر هرات و از آنجا به ترکمنستان و مزار شریف نیز اجرا شود.
وزیر تجارت افغانستان کشورش را قلب آسیا و به یک چهارراه ترانزیتی برای تمام کشورهای مرکزی، جنوبی و شرق تشبیه کرد و اظهار داشت: جدای از مزیت‌های خط آهن خواف-هرات برای ایران و افغانستان، این طرح منافع همه کشورها و منطقه و آسیا را می‌تواند تامین کند.
نثار احمد فیضی غوریانی تاکید می کند که ریاست جمهوری و وزارت صنعت و تجارت برای تشویق سرمایه گذاری هستیم و در این خصوص از سرمایه گذاران ایرانی دعوت می‌کنم تا در صنایع افغانستان مشارکت داشته باشند و در عوض دولت کابل تمام امکانات و تسهیلات مورد نیاز طرف‌های ایرانی را فراهم خواهد کرد.
وی افزود: افغانستان سالانه هفت میلیارد دلار واردات دارد و ما می‌توانیم کار قوی‌تری با سرمایه گذاران ایرانی انجام بدهیم تا بتوانیم نیازهای صنایع را در داخل افغانستان تولید کنیم و ما این مسیر را تسهیل خواهیم کرد.
آغاز بهره‌برداری از راه‌آهن خواف- هرات در آذر ماه امسال (اواخر سال ۲۰۲۰ میلادی) گامی مهم در توسعه شبکه ریلی به شمار می‌رود که ضمن توسعه شرق کشور می‌تواند سهم ایران در ترانزیت کالا بین اروپا و آسیا را افزایش داده و جایگاه ایران را در کریدورهای شرق به غرب تقویت کند و نکته مهم اینکه این دستاورد مهم بین المللی در شرایط تحریم ظالمانه آمریکا حاصل شده است.

دسته بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *