دومین نشست کمیسیون مشترک بین‌الحکومتی افغانستان – اوکراین برگزارش شد


دومین نشست کمیسیون مشترک بین‌الحکومتی افغانستان – اوکراین در عرصه‌ی همکاری‌های تجارتی و اقتصادی میان دوکشور با اشتراک هیأت دولتی – سکتورخصوصی افغانستان و هیأت دولتی – سکتورخصوصی اوکراین در شهر کیف آن کشور برگزار شد.
در این نشست نثاراحمد غوریانی وزیر صنعت و تجارت در رأس هیأت دولتی – سکتورخصوصی؛ شامل کبیرخان عیسی‌خیل مشاورارشد ریاست جمهوری در امورحقوقی و رئیس عمومی واحدحقوقی ریاست جمهوری، عطاالله نصیب رئیس واحدتسهیل سرمایه‌گذاری، معینان وزارت مالیه، دفاع ملی، زراعت، آبیاری و مالداری، اداره هوانوردی ملکی افغانستان، اداره خط آهن افغانستان، شاروالی کابل، اعضای پارلمان، اعضای سکتورخصوصی و روئسای سایر وزارت‌ها و ادارات حضور داشتند.
در نشست متذکره روی توسعه و تحکیم همکاری‌های دوجانبه در عرصه‌های گوناگون (تجارت، زراعت، صنعت، شاروالی، خط آهن، ساخت و ساز زیربناها، همکاری در عرصه‌ی امورشاروالی، معادن و پطرولیم و هوانوردی ملکی) بحث و تبادل‌نظر صورت گرفت.
نثاراحمد غوریانی در آغاز این نشست تأکید کرد که گسترش همکاری اقتصادی – تجارتی میان دوکشور به نفع اقتصاد و تجارت افغانستان – اوکراین است و در دومین جلسه‌ی کمیسیون مشترک بین‌الحکومتی در زمینه‌های افزایش مشترک اقتصادی، تجارتی – ترانزیتی، زراعتی و سایر سکتورها تصامیم خوبی گرفته شده است.
در پایان این نشست، پروتوکول جلسه‌ی متذکره از جانب روئسای هیأت هر دوکشور به شکل رسمی امضاء گردید که در این پروتوکول روی ابعاد عمده و برجسته‌ی موردنظر هر دوکشور برای همکاری توافق صورت گرفته است.
یکی از نقاط مثبت و خیلی‌مهم برای افغانستان؛ علاقه‌مندی دولت اوکراین به پیوستن به موافقت‌نامه‌ی راه‌لاجورد می‌باشد که این پیشنهاد اوکراین مورد استقبال دولت افغانستان قرار گرفت و روی میکانیزم تطبیق پروتوکول عقدشده میان دوکشور در متن پروتوکول نیز توافق صورت گرفته است.
کمیسیون مشترک بین‌الحکومتی میان دولت جمهوری اسلامی افغانستان و دولت اوکراین به اساس موافقت‌نامه‌ی ایجاد کمیسیون مشترک بین‌الحکومتی میان افغانستان و اوکراین منعقده ۱۵ اپریل ۲۰۱۷ مطابق به ۲۶ حمل ۱۳۹۶ ایجاد گردیده است.
اولین نشست کمیسیون متذکره در سال ۲۰۱۹ میان مقامات دوکشور در شهر کیف آن کشور دایر گردیده بود.
در این سفر، هیأت افغانستان برعلاوه‌ی برگزاری نشست فوق الذکر، قرار است با صدراعظم، معاون صدراعظم، مسئولین اتاق تجارت و صنایع اوکراین، مقامات وزارت دفاع اوکراین، مقامات گمرکات و بنادر اوکراین، مسئولین خط آهن، شاروالی و فابریکات تولیدات وسایل و وسایط نظامی این کشور دیدار خواهند کرد.

دسته بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *