گشایش خط آهن هرات- خواف


پنچشنبه ۲۰ قوس ۱۳۹۹خط آهن خوافهرات طی مراسمی رسمی با سخنرانی آنلاین جلالتمآب محترم محمداشرف غنی، رییس جمهورجمهوریاسلامی افغانستان و جلالتماب محترم حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران  گشایش یافت.

جلالتماب محترم محمداشرف غنى، رییس جمهوری افغانستان، در سخنرانى‌اش به سهولت‌هاى این مسیر براى افغانستاناشاره کرده گفت که خط آهن یکی از موثرترین، مفیدترین و ارزان‌ترین سیستم ترانسپورتى در قاره آسیا است و انقلابترانسپورتى به شمار مى‌رود.

رییس جمهور همچنین تاکید کرد هم اکنون محصولات صادراتی افغانستان از طریق خط آهن هراتخواف به جمهوریاسلامی ایران، ترکیه و کشورهای اروپایی با قیمت ارزان و و زمان اندک صادر می شود.

آقای رییس جمهور گشایش خط آهن هراتخواف را صفحۀ جدیدی در روابط تجارتیترانزیتی، فرهنگیاجتماعی وسیاسی میان دو کشور عنوان کرد.

از سوی هم جلالتماب محترم حسن روحانى، رییس جمهوری ایران، نیز در سخنرانی اش گفت که هم اکنون کالاهایصادراتی افغانستان از طرین این خط آهن به کشورهای اروپایی و محصولات تولیدی ایران از طریق آن به کشورهایآسیایی میانه خواهد رسید.

همچنین در مراسم گشایش خط آهن هراتخواف که  در شهرهرات جمهوری اسلامی افغانستان و شهر خواف جمهوریاسلامی ایران برگزار شده بود به دستور رییسان جمهور جمهوری اسلام افغانستان و جمهوری اسلامی ایران، یک قطاراز منطقه خواف ایران به سوى هرات حرکت کرد و یک قطار دیگر محموله‌هاى صادراتى افغانستان را از ایستگاه خط آهن«روزنک» هرات به ایران انتقال داد.

رهبری وزارت صنعت و تجارت با استقبال از افتتاح خط آهن هراتخواف، می گویند که هم اکنون افغانستان می تواندمحصولات صادراتی اش را با قیمت ارزان و زمان اندک به تمامی کشورهای منطقه و جهان از طریق خطوط آهن صادرنماید.

هم اکنون افغانستان در حال حاضر از چهارمسیر: حیرتانمزارشریف؛ آقینه (فاریاب)؛ تورغندی( هرات) و هراتخواف ازطریق خطوط آهن با کشورهای همسایه و منطقه انتقالات تجارتیترانزیتی دارد.

همچنین کار روی ساخت  فاز اول و دوم  قطعه چهارم خط آهن هراتخواف در ولایت هرات جریان دارد و با تکمیل آنصفحۀ جدیدی در  روابط تجارتیترانزیتی افغانستان با کشورهای منطقه آغاز می شود.

دسته بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *